monitorulcj.ro Menu
Sport

Victorie la pas pentru CFR

„Feroviarii“ au rezolvat meciul cu Concordia Chiajna după doar 10 minute de joc.

CFR a învins fără probleme în deplasarea de la Chiajna, în faţa unei echipe care a încurcat campioana Oţelul.

După ce în etapa a 9-a au reuşit doar o remiză pe teren propriu cu Petrolul Ploieşti, în etapa a 10-a „feroviarii“ au întâlnit o altă nou-promovată, de care au trecut la pas. După numai cinci minute de joc, Weldon a profitat de o respingere greşită a portarului ilfovean Gospodinov şi înscris cu un şut plasat de la 11 metri de poartă. După alte trei minute, Sougu a înscris de la colţul careului mic şi a dus avantajul clujenilor la 2-0. Elevii lui Jorge Costa au scăpat definitiv de emoţii în minutul 24. Acelaşi Sougou a fost servit excelent de Weldon şi a mărit avantajul echipei din Gruia la 3-0, cu un şut plasat de la 16 m.

„Feroviarii“ au făcut practic ce au vrut în prima repriză, jucătorii Concordiei fiind depăşiţi clar la toate capitolele. La scurt timp după pauză, în minutul 49, Renan a executat o lovitură liberă, mingea a fost deviată de zid şi a intrat în poartă, scorul devenind 4-0 în favoarea CFR-ului. Pe final, „alb-vişinii“ s-au relaxat, iar gazdele au avut câteva ocazii de a reduce din handicap, însă nu au reuşit acest lucru.

Mureşan: „Am luat trei puncte importante“

După meci, preşedintele Iuliu Mureşan a declarat că echipa sa a câştigat trei puncte importante în lupta pentru titlu, dar s-a arătat puţin nemulţumit de atitudinea „feroviarilor“ din finalul meciului. „Nu pot să spun că am făcut instrucţie tot meciul, chiar am avut emoţii că luăm gol. Băieţii au vrut să arate că şi portarul Beto e un jucător foarte bun. Important e că nu am primit gol, atunci când am văzut mingea în poartă, a apărut Beto cu mâna şi a scos. Sunt trei puncte importante, suntem pe podium şi pe drumul cel bun“ a spus Iuliu Mureşan la Fanatik Show de la Digi Sport.

Laurenţiu Diniţă, antrenorul Concordiei, a declarat la finalul partidei că echipa feroviară a fost cel mai bun adversar întâlnit de elevii săi în primele 10 etape. „După 2-0, meciul a curs într-o singură direcţie. Nu avem ce face, aceştia suntem. A fost cel mai greu adversar“, a spus Diniţă.

Concordia Chiajna: Gospodinov - P. Marin (Dima '57), Bozga, Stoica (Galiassi '62), Vitinha - Stere, Muzac (Mihalcea '46) - Popa, Trică, Chiţu - Bălţoi.

CFR Cluj: Beto - Panin, Cadu, Nuno Diogo, Camora - Mureşan, Peralta - Sougou (Kapetanos '75), Bastos (Celestino '75), Renan - Weldon (Ronny '64). Rezerve: Mincă, Rada, Hora, Celestino, De Zerbi, Kapetanos, Ronny

Cartonaşe galbene: Vitinha '54 / Panin '63

Cartonaş roşu: Ronny '84

Arbitri: Sebastian Colţescu - Aurel Oniţă, Cătălin Savu - Sorin Antonie. Observatori: Constantin Gheorghe, Ion Turculeanu.