monitorulcj.ro Menu
Sport

Câştigătorul concursului de traversare a Tarniţei

Proba de 6.500 de metri a competiţiei de traversare înot a Lacului Tarniţa a fost câştigată de sportivul Nicolae Andrei Ioniţă din Piteşti, care a parcurs distanţa într-o oră şi 30 de minute.

Învingătorul are 22 de ani şi este înotător de performanţă. El a doborât recordul din 2010, stabilit de tânăra de 16 ani Irina Lican, care a terminat proba într-o oră şi 35 de minute. La proba de 6.500 de metri s-au înscris 45 de înotători din toată ţara, printre care şi vicecampionul naţional la triathlon, Alexandru Diaconu. De asemenea, la start a fost prezent Nicolae Let, care are în palmares reuşita parcurgerii unui traseu de 26,4 km, în aproape 8 ore, la un concurs din Elveţia. Seniorul competiţiei a fost un bărbat în vârstă de 59 de ani, iar cel mai tânăr concurent a avut doar zece ani. La proba scurtă, de 1.500 de metri, s-au înscris 75 de concurenţi. Traversarea Lacului Tarniţa este cea mai importantă competiţie de înot în ape deschise (Open Water Swimming) din România.