monitorulcj.ro Menu
Sport

Patrick Ciorcilă, de neînvins la Mamaia

Tenismanul clujean Patrick Ciorcilă continuă să-şi confirme valoarea.

Sportivul legitimat la Winners Tenis Club a câştigat turneul internaţional de la Mamaia, „IDU Junior Championships“, categoria 16 ani, care s-a desfăşurat în perioada 6 - 11 iunie. Ciorcilă şi-a respectat statutul de principal favorit şi l-a învins fără probleme pe Andrei Crapcenco cu 6-0, 6-0, în sferturile de finală, iar apoi pe favoritul numărul 4, Nicolae Frunză cu 6-0, 6-4, în semifinală.

Nici finala nu i-a pus probleme clujeanului, care s-a impus în faţa cipriotul Leandros Papayiannis, cu scorul de 6-4, 6-2. Patrick Ciorcilă a reuşit astfel să câştige turneul de la Mamaia fără să piardă vreun set!

„Mi-am propus să câştig acest turneu şi mă bucur că mi-am îndeplinit obiectivul. Pentru mine, competiţia a fost o reuşită din toate punctele de vedere: am jucat tot mai bine de la meci la meci şi am reuşit să rămân concentrat şi motivat pe tot parcursul turneului. Sper că voi fi în formă maximă şi pentru internaţionalul de acasă, Aegon Junior Open“, a declarat Patrick Ciorcilă la finalul competiţiei de la malul mării.

Clasat pe primul loc în clasamentul naţional la 16 ani, Ciorcilă va reprezenta România la Campionatele Europene Individuale de la Moscova, din 18 iulie şi apoi la Campionatele Europene pe Echipe de la Munchen din 25 iulie. Acestea vor fi ultimele două turnee de 16 ani pentru tânărul Ciorcilă, deoarece din luna august acesta va participa exclusiv la categoria 18 ani, în competiţii din circuitul internaţional ITF de juniori.