monitorulcj.ro Menu
Sport

NRA, prima la echipe

Napoca Rally Academy s-a impus şi în cea de-a treia etapă a Campionatului Naţional de Raliuri „Dunlop“.

Raliul Clujului Star Lubricants, care s-a desfasurat vineri si sambata, 27 si 28 mai.

Prin acest succes, gruparea clujeana îşi consolidează prima poziţie în clasamentul general al echipelor în sezonul 2011 al CNR.

Echipajul Bogdan Marisca - Sebastian Iţu a încheiat pe locul secund o cursă nebună în care liderul s-a schimbat de cinci ori pe şase probe speciale şi învingătorul s-a decis pe ultima probă, la o diferenţă de  mai puţin de o secundă. Pe finalul ultimei probe speciale, motorul Mitsubishi-ului Evo IX pilotat de clujean a început să întrerupă iar Marişca a fost nevoit să se încline şi să cedeze prima treaptă a podiumului, terminand pe doi, la doar 0,9 secunde de Valentin Porcişteanu.

Nici Marco Tempestini şi Dorin Pulpea nu se pot declara mulţumiţi de rezultatul obţinut: o greşeală făcută pe PS 3 aruncându-i în afara podiumului. Aşa cum anunţase înaintea întrecerii, Tempesta a atacat încă din prima probă a Raliului Clujului, câştigând super-speciala de deschidere. Pilotul Napoca Rally Academy a păstrat ritmul ridicat şi sâmbătă, şi dupa prima probă a zilei, a doua a raliului, se afla pe locul doi, la mai puţin de o secundă de coechipierul său, Bogdan Marişca. Însă pe PS 3, Tempesta a greşit şi a intrat uşor în decor, dar din fericire scapă fără stricăciuni la maşină, însă pierde în urma incidentului 7-8 secunde. Deşi a avut apoi o evoluţie constantă şi consistentă (în pofida unei alegeri mai puţin fericite a pneurilor pe a doua buclă), greşeala de pe Râşca 1 s-a dovedit determinantă pentru rezultatul final, în condiţiile în care Marco Tempestini a terminat raliul pe locul patru, la doar aproape 20 de secunde de locul secund.

Până la Raliul Argeşului, următoarea etapă a campionatului intern, Tempesta şi Dorin Pulpea vor participa la Yalta Rally, în Ucraina, etapă a Intercontinental Rally Challenge şi a FIA European Rally Cup (East). Cei doi piloţi au câştigat ultimele două ediţii ale respectivei competiţii internaţionale.