monitorulcj.ro Menu
Sport

Niculescu, în turul doi

Tenismena Monica Niculescu, locul 32 WTA şi cap de serie numărul 31, a învins-o luni, cu scorul de 5-7, 6-0, 6-3, pe franţuzoaica Alize Corne, locul 85 WTA, fiind prima sportivă din România care accede în turul doi al Australian Open.

Niculescu a avut un prim act dificil cu jucătoarea franceză şi, deşi a salvat şapte mingi de set, românca a cedat cu 5-7, după o oră şi 26 de minute. Sportiva din Slatina a câştigat apoi şapte ghemuri consecutiv, dar după ce a realizat un break în primul ghem al setului decisiv, Cornet a întors jocul în favoarea ei şi s-a distanţat la 3-1. Niculescu a revenit din nou şi s-a impus în următoarele cinci ghemuri, adjudecându-şi victoria după un meci care a durat trei ore şi 11 minute.

Prin calificarea în turul doi, Niculescu şi-a asigurat un cec în valoare de circa 27.000 de euro şi 100 de puncte WTA. În faza următoare, ea va evolua tot împotriva unei jucătoare din Franţa, Pauline Parmentier.